Cvičení a seminář „Aktivní střelec ve škole“

I

Celou foto a video galerii naleznete zde

V životě se stane mnoho nepředvídatelných okamžiků, ale na některé z nich, zejména ty, které můžeme ovlivnit svým chováním a jednáním, se alespoň částečně můžeme připravit a prožít si je tzv. nanečisto. Pak můžeme doufat, že nikdy k ničemu podobnému nedojde. Proto škola pro žáky zajistila přednášku na velmi zajímavé téma a to „útok aktivního střelce“ a žáci si tak tuto situaci na vlastní kůži vyzkoušeli.

Je běžný všední den, sedíš v lavici a přemýšlíš, co podniknete po škole s kámoši, ale že musíš ještě letět pro ty značkový, předražený, ale krásný boty, bez kterých nemůžeš existovat, co ti před chvíli smskou dopravce potvrdil jejich doručení a už počítáš s tím, že si je vezmeš další den do školy, aby jsi zapadl mezi ostatní a v pátek je provětráš v klubu. Co to bylo? Z myšlenek Tě vytrhne něco nezvyklého. Zjišťuješ, že jsi to nezaregistroval sám. Ostatní spolužáci, ospale se válející ještě před okamžikem na lavici, zvedli hlavy, jako by to bylo na něčí pokyn. Je ticho. A je ohlušující, až máš pocit, že Ti v uších neskutečně hlasitě šumí a slyšíš vlastní tlukot srdce. Ale je to hlasité ticho. Až do chvíle, než se v jinak běžném, celkem poklidném provozu budovy najednou začne ozývat křik, pláč, nářek, rázný dusot těžkých bot blížící se k Vám, zase nářek, křik a chladnokrevné výstřely, tlumené rány padajících těl k zemi a úpěnlivé prosby o životy lidí, se kterými jste se ještě před hodinou vzájemně potkávali na chodbě a míjeli se s pozdravem na rtech …. a najednou klid …. další hrobové ticho…. Nechápete …, doufáte… a se zatajeným dechem máte buď naprosté okno, nebo Vám hlavou běží miliony myšlenek a ne a ne je utříbit. Přesto že nejste třeba věřící, obracíte se k Bohu s prosbou, modlíte se a doufáte, že je snad již konec a doufáte v to, že Vás střelec neobjeví. … sakra, povědomý zvuk výměny zásobníku Vás přesvědčil o tom, že to byl jen pověstný „klid před bouří“ a zlý sen pokračuje dál a je blíž a blíž…

Není čas. Jak se zachovat? Kam se schovat? Nebo už mě vidí? Mám raději konat? Skočit z okna … nebo po něm? Počkat? Uvidím ještě rodinu?…..
To jsou asi myšlenky, které člověku proběhnou hlavou. Nicméně je v dané situaci důležité, správně se rozhodnout. Ale co je správně??? Je potřeba zmobilizovat veškeré síly, srovnat myšlenky. Můžete jen čekat, zda dojde k Vám a dá na Vaše prosebná slova o ponechání Vašeho života, nebo začít dělat vše pro jeho záchranu. Co si vyberete? Bez mrknutí oka postřílel Vaše kamarády, učitele a známé. Proč zrovna Tebe by měl nechat žít? Nenechá! Je mu to fuk, prostě jde a střílí všechny. Musíš jednat, musíš zachránit život/y, je třeba zmapovat důležité body, které nás navedou k tomu, jak nejlépe v dané chvíli jednat.

A takové poznatky, rady a tipy nám předal Mjr., PhDr. Jaroslav Matoušek, MBA, LL.M., vrchní komisař Krajského ředitelství policie KHK z oddělení krizového řízení. Jeho poutavý výklad, názorné ukázky a situace, rady na co se zaměřit, co jsou ty důležité body a jak z nich předvídat další útočníkovy kroky a jaké „maličkosti“ na které se zaměřit, nám mohou výrazně pomoci a možná i zachránit život, nám daly opravdu mnoho. Důkazem, že přednáška opravdu zaujala a měla velký úspěch a především byla velkým přínosem do života pro všechny, svědčí mj. i to, když procházím kolem a ve třídách a chodbách tentokrát již klidné školy, slyšíte útržky z vyprávění prožitků a záznamů z přednášky, předávající vzájemně mezi spolužáky jiných tříd i pedagogy a zaměstnance.

Znovu touto cestou chceme panu Mjr., PhDr. Jaroslavu Matouškovi, MBA, LL.M., vrchnímu komisaři Krajského ředitelství policie KHK z oddělení krizového řízení poděkovat za smysluplný a velmi přínosný seminář.