Projekt – Neumírej zbytečně

Naše škola se zapojila do projektu NEUMÍREJ ZBYTEČNĚ. Stejně jako je výstižný název projektu, byly výstižné, velmi zajímavé a poučné ukázky s výkladem odborníků, kteří naše žáky celým projektem provázeli.

Jak můžete vidět na fotografiích na podlaze je umístěna simulace osobního vozu, žáci obsadili místa řidiče, spolujezdce a pasažéra na zadních sedačkách a před vozem leží elektrokoloběžka s jezdcem, který byl vozem sražen. Žáci sehráli situaci dle pokynů odborníka, včetně popisu jejich zranění a případných bolestí. Zbylí, přihlížející žáci měli za úkol rozkličovat o jaká zranění by mohlo jít a jak nejefektyvněji v dané situaci mohou pomoci. Šlo o simulaci a názornou ukázku, jak by se měl krok za krokem v takové, či podobné situaci, člověk zachovat, jak postupovat, co je třeba zajistit jako první, kterému zraněnému se věnovat nejdřív, jak reagovat, co a jak ošetřit, čemu se naopak vyvarovat, co může nastat a jak s tím naložit a spoustu dalších důležitých informací. Součástí byl i skutečný, předem domluvený telefonát s operátorkou na základně ZZS. Po vyřešení těchto zásadních a důležitých kroků tohoto projektu se žáci přemístili do druhé místnosti, kde stejnou situaci, která je mimochodem dle skutečné události, řádně zapsali, rozebrali, hodnotili a právně kvalifikovali.

Tento projekt hodnotíme jako nesmírně přínosný nejenom pro náš obor, ale i jako velice důležitou do života. Nikdo si nepřeje se do podobné situace dostat, nicméně, nikdy nevíme, zda se tak nestane. I ohlasy samotných žáků byly velmi pozitivní, čehož si vážíme.